Glowackého v Drážďanech

Bylo středeční mrazivé ráno. Ticho končící noci narušovaly pouze ojedinělé zvuky řidičů škrábajících vzdorovitá skla svých zmrzlých automobilů a početná skupina žáků naší školy, natěšená na očekávaná zahraniční dobrodružství, usedala do předem vyhřátého autobusu. Čekaly nás Drážďany nabízející nabitý program rozličného zaměření. České děti, švédský bus, výlet do Němec, řidič z Prešova a průvodce z Trnavy. Úspěch byl předem zaručen.

První zastávka nás zavedla do MUZEA HYGIENY. Zajímavé interaktivní představení mnoha oborů vědy a techniky, obrovská škála tematických expozic, od vývoje člověka přes porod, různé choroby a závislosti, lékařství až po tradiční pokrmy a způsoby stravování lidí ze všech kontinentů. A světe, div se! Pro školy bez vstupného. Snad jediným nedostatkem bylo, že nápad navštívit toto muzeum mělo ten den dalších 26 plně obsazených autobusů s žáky z Čech.

Poté jsme se pěšky pod dohledem průvodce přesouvali od jedné pamětihodnosti města ke druhé. U každé z nich žáci vyslechli krátké povídání a byli průvodcem vyzváni k tomu, aby pokládali případné dotazy. Avšak vidina zářících stánků, vůně pražených mandlí a makových štol, zvuk prskajících klobás na grilu a hlavně neonové nápisy PRIMARK, zračící se v očích téměř každého z žáků, zcela ochromily schopnost formulovat všetečné otázky směrem k průvodci.

Hodinový rozchod na hlavním náměstí proběhl bez problémů, všichni včas a správně trefili na místo srazu. Čekal nás závěrečný díl našeho putování, mýty a potenciálními slevami opředený Primark. Pro zúčastněné pedagogy nenáviděný Mordor, pro žáky zaslíbený Eden. U dospělých tedy na celé čáře zvítězily grilované bratwursty a plněný domácí chléb, avšak žáci těmito pochutinami ostentativně pohrdli a vzali zmiňovaný obchoďák útokem. Většina z nich dokonce s předem připravenými nákupními seznamy, které s pomocí internetu dávali dohromady už týden dopředu.

To, co se v útrobách obchodního centra odehrávalo, zůstane navždy opředeno tajemstvím. Jisté je, že v době posledního srazu před odjezdem do Prahy vycházeli téměř všichni žáci obtěžkáni papírovými taškami naplněnými vysněnými kousky oblečení, kterým vévodily mikiny a ponožky s démonickým Harry Potterem. Primarkový boj s dalšími tisíci Čechů dopadl úspěšně a vítězoslavné úsměvy našich žáků o tom podávaly neklamná svědectví.

Celý výlet se bezesporu vydařil. Počasí nám přálo, naplánovaný program jsme v plném rozsahu splnili. Všechny děti za jejich chování, dochvilnost a vystupování je potřeba pochválit. Není proto divu, že na zpáteční cestě už vedení zájezdu začalo spřádat plány na příští Vánoce.

Lipsko, Berlín, Monaco, Moskva… kdoví, kam Glowackého zavítá příště!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.